Technologie NASA

 

 

Voda je na zemi stále vzácnější komodita, ale ve vesmíru byla vždy "k nezaplacení". I když, voda ve vesmíru má svou cenu a ta je pořádně vysoká - jediný galon vody vynesen na oběžnou dráhu Země stojí více než 83.000 dolarů.

01_NASA-logo

Navzdory inovacím NASA, které umožňují získávat astronautům pitnou vodu z jejich vlastní moči a potu a které jednoho dne mohou extrahovat vodu z podzemních ledovců na Marsu, dostupnost vody ve vesmíru pravděpodobně nepřekročí její potřebu. Proto metody recyklace a čištění vody patří mezi hlavní zájmy NASA. Společnosti Argonide (USA) a Ahlstrom-Munksjö (Finsko) zabývající se nanomateriály, vyvinuli jedinečné filtrační médium, představující revoluci v čištění vody - Disruptor™. Ten byl donedávna využíván výlučně NASA a jen před několika lety byl uvolněn pro komerční použití. Filtrační médium disruptor ™ je vyráběno v USA.

Technologie

Základem filtračního média Disruptor™ jsou vlákna z nanoaluminy, vyrobené z materiálu Boehm, s průměrem asi 2 nanometry (pro srovnání, list papíru má tloušťku 100.000 nanometrů). Povrchová plocha vláken je 500m2 na gram.

 

Vlákna z nanoaluminy se zachycenými bakteriálními buňkami

02_Disr-bact-cells

 

Vlákna s krystalickou strukturou, pokud jimi protéká voda, produkují kladný elektrický náboj. Většina nečistot má záporný elektrický náboj a je tedy nanoaluminou přitažená a inaktivovaná. Tento proces se nazývá elektroadsorpce. Jediná vrstva média, i když má velikost póru asi 2 mikrony, je díky této vlastnosti schopná odstranit více než 99,9% částic. Velikost póru filtračního média, v poměru k částicím, které eliminuje, znamená, že disruptor ™ dosahuje grál filtračního média: vysoký průtok (nízký pokles tlaku) a současně vysoká schopnost zadržovat nečistoty. 

 

03_jojo-contaminants

 

Filtrační schopnost disruptoru je posílena vrstvou práškového aktivovaného uhlíku (pro odstranění zápachů a pachutí z vody) a také vrstvou antimikrobiálního dezinfekčního stříbra (pro zamezení množení bakterií ve filtru).

 04_Disruptor-PACV-_01

Co Disruptor™ z vody odstraňuje?

Disruptor™ je opravdu unikátní filtrační technologie, která podobně jako uhlíkové filtry, redukuje chlór, odstraňuje zápach z vody a zlepšuje její chuť. Navíc však z vody odstraňuje patogeny a další kontaminanty jako baterie, viry, cysty, parazity, endotoxiny, zbytky léčiv, těžké kovy (olovo, železo, měď) a mikroplasty. 

Disruptor™ ve vodě udržuje minerály a proto není nutné filtrovanou vodu mineralizovat tak, jako je tomu při reverzní osmóze. Disruptor ™ neodstraňuje z vody dusičnany ani rozpustné soli a není vhodný pro filtraci mořské vody.

 

Zachycování nečistot filtrem

 

Vrchní část filtru před použitím

05_Filter-PRED-1

 

Vrchní část filtru během používání

06_Filter-POCAS-1

 

Vrchní část filtru na konci servisního cyklu

07_Filter-NA-KONCI-1

 

Další výhody filtrační technologie Disruptor™

Kromě vysoké filtrační schopnosti, důležitou předností disruptoru je schopnost filtrace nejen pod tlakem, ale i bez tlaku vody, to znamená gravitační způsob filtrace. To umožňuje jeho použití i ve filtračních konvicích nebo turistických lahvích.

Šetření elektrické energie. Odstraňování virů z vody obvykle vyžaduje použití ultrafiltrace (UF) nebo reverzní osmózy (RO), což jsou filtrační metody často vyžadující elektrickou energii pro získání velkého tlaku vody. Disruptor ™ díky vysokému průtoku a současně vysoké schopnosti zadržovat nečistoty nepotřebuje ke své činnosti elektřinu. Odpadají tím také starosti s údržbou a minimalizují se i prostorové požadavky na filtrační zařízení.

Šetření vodu. Membránové filtrační technologie (UF, RO) musí neustále promývat filtrační membránu, protože se rychle ucpává. Vzniká tak množství odpadní vody, která se vypouští do kanalizace. Na jeden litr filtrované vody tak utratíte v průměru čtyři litry odpadní vody. Disruptor ™ patří mezi udržitelné technologie, protože pracuje bezodpadově a šetří tím vodu i životní prostředí.

                                              08_NSF-logo    09_WATER-QUALITY-logo-1

 

Quell a Disruptor™

Všechna filtrační zařízení Quell využívají technologii Disruptor™ a poskytují vám tak nejčistší možnou vodu všude kde ji potřebujete.